MARȘUL PENTRU VIAȚĂ 2024

3 Aprilie 2024

An de an, în preajma zilei de Buna Vestire, are loc la nivelul Patriarhiei Bisericii Ortodoxe Române MARȘUL PENTRU VIAȚĂ, aflat la ediția a XVII-a. Și în Protopopiatul Târgu Neamț s-a desfășurat, conform unui program prestabilit, manifestarea creștinilor ortodocși printr-un marș pentru a alege viața.

Pe 30 martie 2024 în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” creștinii au venit rând pe rând pentru a participa la Acatistul Bunei Vestiri, care a fost anunțat la ora 15, 00. La această slujbă au participat, cu timp și fără timp, numeroși copii, tineri, adulți, împreună cu dascălii lor sufletești, care s-au rugat Maicii Domnului și Bunului Dumnezeu pentru sănătatea celor care susțin viața. La unison răspunsurile au fost date de glasurile copiilor de la Parohia Rădeni, de la Parohia Răucești, de la Seminarul Teologic Ortodox „Veniamin Costachi”, Mănăstirea Neamț, de la Liceul Teologic Ortodox „Cuvioasa Parascheva”, Mănăstirea Agapia, alături de celelalte voci prezente în biserică ale credincioșilor din Protopopiatul Târgu Neamț.

Ieșind cu toții de la rugăciune, programul a continuat prin marșul participanților pe bulevardul Ștefan cel Mare spre Casa Culturii „Ion Creangă”, din orașul Târgu Neamț. Scopul manifestării „Construim împreună pentru viață” a fost acela de a conștientiza prețul vieții fiecărei ființe umane, sugerate și prin desenele cu mesaje specifice ale elevilor, care au atras privirea trecătorilor, mărturisind și ei viața, căci Mântuitorul nostru Iisus Hristos a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața” (Ioan 14, 6).

Pe scena Casei Culturii „Ion Creangă” membrii grupului catehetic al Parohiei „Sfântul Serghie” Rădeni-Neamț, îndrumați de Pr. Andrei-George Stan, precum și eleva Plugaru Anastasia de la Liceul „Vasile Conta”, Târgu Neamț, au interpretat melodii cu mesaje pentru a medita și a susține viața.

Prin binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, la Casa Culturii a continuat programul cu Conferința „Provocările și bucuriile vieții de familie”, susținută de P.C. Pr. Cons. Constantin Sturzu, moderată de P.C. Pr. Protoiereu Neculai Axentioi, în care s-a evidențiat importanța căsătoriei dintre un bărbat și o femeie, binecuvântată de Mântuitorul Hristos prin minunea din Cana Galileii. De asemenea s-au prezentat diferitele îndatoriri, provocări, dar și bucurii din viața familiei de azi.

Programul „Marșul pentru viață”, inițiat de Departamentul PRO VITA,  s-a încheiat cu mulțumirea participanților de a conștientiza că toți facem parte din marea familie a comunității, ca parte integrantă a Bisericii, după cum spune proverbul african „este nevoie de un sat ca să crești un copil”, „iar copilul nu-l crești pentru tine, ci pentru Hristos” (Clement Alexandrinul).